Menu
Home Page
  • Wimborne Place, Ashby Fields, Daventry, Northamptonshire, NN11 0YP,
  • Telephone 01327 310068

Meet the Ashby Fields Team

Leadership Team

Leadership Team 1 Head - Mrs Jacqui Johnson
Leadership Team 2 Deputy Head - Mrs Gemma Harvey
Leadership Team 3 Assistant Head - Mrs Jo Kane

Phase Leaders

Phase Leaders 1 Mrs Emma Ramm - Phase Leader for EY & KS1
Phase Leaders 2 Mrs Vicki Keown - Phase Leader for KS2

Reception Classes

Reception Classes 1 Sycamore Class Teacher - Mrs Christa Margieson
Reception Classes 2 Chery Class Teacher - Mrs Allie Pitt

Year 1 Classes

Year 1 Classes 1 Oak Class Teacher - Mrs Emma Ramm
Year 1 Classes 2 Elm Class Teacher - Mrs Gebby Eaton

Year 2 Classes

Year 2 Classes 1 Willow Class Teacher - Mrs Hannah Moriarty
Year 2 Classes 2 Monkey Puzzle Class Teacher - Mr Richard Amery

Year 3 Classes

Year 3 Classes 1 Ash Class Teacher - Miss Sara Skelcey
Year 3 Classes 2 Eucalyptus Class Teacher - Mrs Vicki Keown

Year 4 Classes

Year 4 Classes 1 Palm Class Teacher (AM) - Mrs Catherine Scott
Year 4 Classes 2 Palm Class Teacher (PM) - Mrs Jo Ransome
Year 4 Classes 3 Chestnut Class Teacher - Mrs Arlena Green

Year 5 Classes

Year 5 Classes 1 Elder Class Teacher - Mr Dale Cooper
Year 5 Classes 2 Maple Class Teacher - Mrs Kath Purr

Year 6 Classes

Year 6 Classes 1 Beech Class Teacher - Miss Louisa Broad
Year 6 Classes 2 Silver Birch Class Teacher - Mrs Jo Kane
Year 6 Classes 3 Silver Birch Class Teacher- Mrs Christine Hambrook

School Nurture Buddy

School Nurture Buddy 1 Bing Johnson

PPA Cover

PPA Cover 1 Music Teacher - Mr Martin Baglee

Inclusion Team

Inclusion Team 1 Deputy Head & Inclusion Lead - Mrs Gemma Harvey
Inclusion Team 2 Senior Inclusion Co-ordinator - Mrs Caroline Grant
Inclusion Team 3 SEN Assistant - Mrs Julie Forde
Inclusion Team 4 SEN Assistant - Mrs Lindsey Green
Inclusion Team 5 SEN Teaching Assistant - Mrs Debbie Langman
Inclusion Team 6 SEN Teaching Assistant - Mrs Lindsay Nicklin
Inclusion Team 7 SEN Teaching Assistant - Mrs Carrie Brown
Inclusion Team 8 SEN Teaching Assistant - Mrs Alexandra Waker
Inclusion Team 9 Family Worker - Mrs Emma Mudge (joining soon)

Teaching Assistants

Teaching Assistants 1 Mrs Ali Taplin
Teaching Assistants 2 Mrs Jayne Franks
Teaching Assistants 3 Mrs Cara Archer
Teaching Assistants 4 Mrs Michelle Stanley
Teaching Assistants 5 Mr Harry Norton
Teaching Assistants 6 Mrs Claire Stevens
Teaching Assistants 7 Mrs Debbie Haynes
Teaching Assistants 8 Ms Kate Green
Teaching Assistants 9 Mrs Julie East
Teaching Assistants 10 Mrs Paula Smith
Teaching Assistants 11 Mrs Jan Lancaster
Teaching Assistants 12 Mrs Wendy Catlin
Teaching Assistants 13 Mrs Jo Brown
Teaching Assistants 14 Mrs Nya Fraser
Teaching Assistants 15 Miss Georgina Salaman

Office and Site Staff

Office and Site Staff 1 Mrs Michelle Lathe - Personnel Officer
Office and Site Staff 2 Miss Helle Andersen - Finance Officer
Office and Site Staff 3 Mrs Jodie Rush - Office Administrator
Office and Site Staff 4 Miss Georgia Wykes - Office Apprentice
Office and Site Staff 5 Mr Dean Johnson - Site Supervisor

Lunchtime Supervisors

Lunchtime Supervisors 1 Mrs Justine Wooff
Lunchtime Supervisors 2 Miss Sharon Carter
Lunchtime Supervisors 3 Mrs Nyree Jenkins
Lunchtime Supervisors 4 Miss Saffron Oliver
Lunchtime Supervisors 5 Mrs Sharon David
Lunchtime Supervisors 6 Miss Molly Hobrow
Lunchtime Supervisors 7 Miss J Carter
Lunchtime Supervisors 8 Mrs K Yousuf
Lunchtime Supervisors 9 Ms Tina Chattaway

Orchards Wrap Around Care

Orchards Wrap Around Care 1 Mrs Haynes - Club Manager
Orchards Wrap Around Care 2 Mrs Taplin - Deputy Club Manager
Orchards Wrap Around Care 3 Mrs Stanley - Club Assistant
Orchards Wrap Around Care 4 Mrs Langman - Club Assistant
Orchards Wrap Around Care 5 Mrs Smith - Club Assistant
Orchards Wrap Around Care 6 Ms Fraser - Club Assistant
Orchards Wrap Around Care 7 Miss Carter - Club Assistant
Top